Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvuruda son 7 gün

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvuruda son 7 gün

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvuruda son 7 gün

Türk Dünyası 2´inci Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvurular 18 Ağustos´ta sona erecek.

 

 

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF), Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması için toplandı. Ankara´da federasyon genel merkezinde yapılan toplantıya TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, TDGF Genel Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman TDGF Genel Sekreteri Bayram Ekici ve TDGF Yönetim Kurulu üyeleri Turan Şahin, İbrahim Arslan ve Şahin Özer katıldı.

 

Heyet toplantıda festivalin detaylarını görüştü. Başvuruların 18 Ağustos´ta biteceğini belirten TDGF Genel Başkanı Demir, 6-7-8 Eylül tarihlerinde seçici ön kurulun İstanbul´da toplanacağını kaydetti.

 

Festival ve yarışma hakkında

 

Geçtiğimiz yıl 5 ülke, (Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan) 7 şehirde (İstanbul, Adana, Niğde, Lefkoşa, Bakü, Almatı, Bişkek) T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür Bakanlığı, TRT, AA, TDBB desteğiyle Türk Dünyası Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen ve toplamda 15 binin üzerinde genç izleyiciye ulaşan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 2017 yılında etkinlik coğrafyasını genişletme hedefinde.

 

Bu yıl Düzenleme Kurulu festivali 7 ülkede (Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Makedonya) 8 şehre, 18 salona taşıyacak.

Bu yılki hedef; 18 salonda ikişer gün, gün boyu sürecek seanslarla 40 binin üzerinde genç izleyiciye ulaşmak.

 

İstişare, Yürütme ve Düzenlenme Kurulu´nun onayıyla nisan ayı sonunda KUNİB ve TDBB gibi faaliyet coğrafyası çok geniş birlikler, proje ortakları ve sosyal medya üzerinden 3 farklı dilde ilana çıkılan festival, proje ortağı 7 üniversitenin (Marmara, Şehit Ömer Halisdemir, Doğu Akdeniz, Bakü Devlet, Al Farabi, Kırgızistan-Türkiye Manas, Saraybosna Üniversitesi) öğretim görevlilerinden oluşan Seçici Kurul´un 10 Eylül´de İstanbul´da toplanmasıyla başlayacak.

 

Gala ve ödül töreni 30 Eylül´de İstanbul´da yapılacak. Bir gün öncesinde büyük usta Hocağulu Narlıyev´in başkanlığında 7 ülkeden 7 usta belgesel- sinemacıdan oluşan jüri üyeleri toplanarak dereceye giren belgeselleri belirleyecek.

 

Bu yıl Festival Atölyeleri ve Söyleşileri 3 gün boyunca İstanbul Üniversitesi´nde yapılacak. Halk Gösterileri ise yine Türk Dünyası Kültür Mahallesi´nde gerçekleşecek.

 

2017´de ayrıca Festival Yürütme Kurulu bir ilki başarma hedefinde; 27- 29 Eylül´de İstanbul´da tüm Türk coğrafyasından katılımın özel davet yoluyla sağlanacağı Türk Dünyası Belgesel-Sinema Üreticileri Şurası toplanacak. Tüm coğrafyadan davetli 200´ün üzerinde belgesel sinema yönetmeni bir araya gelecek, Türk meslektaşlarıyla buluşacak, ortak planlama yapacak ve bağlayıcı kararlarlar alacak.

 

Sonraki yıllarda Festival gibi şuranın da gelenekselleşmesi amaçlanıyor.

Türk Dünyası Belgesel-Sinema Üreticileri Şurası´nın yanı sıra 7 ülkeden 9 üniversitede kurulan Türk Dünyası İletişim Topluluğu öğrencileri de etkinlikler çerçevesinde İstanbul´da bir araya gelerek, 1. Türk Dünyası İletişim Toplulukları Buluşması´nı gerçekleştirecek.

 

İstanbul gösterilerinin ardından tüm coğrafyadan seçici kurulun belirlediği 40´ın üzerinde belgesel, 7 ülke 8 şehirde biri halk diğeri üniversite olmak üzere 2 ayrı salonda gösterime sunulacak. Festival, finalini büyük bir törenle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi´nde, Yıl Sonu İstişare Toplantısını da ülke gösterimleri sonrasında yine İstanbul´da yapacak.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler