TÜRK DÜNYASI 2020 YIL BELGESELİNİ SEÇİYOR

Profosyonel ve Ögrenci Katagorisinde Yapılacak olan Yarışmanın Teması “Türk KÜLTÜRÜ VE TÜRKÜN DÜNYAYA BAKIŞ AÇISI “ Dereceye giren Filmler Dokuz Ülkede Gösterime Çıkartılacak

                TÜRK DÜNYASI 2020 YIL BELGESELİNİ SEÇİYOR

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun Öncülüğünde Devlet Kuruluşları, Üniversiteler, Meslek Örgütleri Proje ortaklığı ve Destekleri ile 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması yapıyoruz. Türk Dünyası 2020 Yılı Belgeselini Seçiyor. Profosyonel ve Öğrenci kategorilerinde gerçekleştireceğimiz. Festival ve Yarışmasına Müracaatlar başlamış olup; son Müracaat tarihi 20 ağustos 2020 mesai bitimine kadardır.
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak Dünyanın en eski ve yaygın birikimlerinden biri olan Türk kültürü, binlerce yıllık köklü ve seçkin bir mirası temsil etmektedir. Bu köklü ve seçkin mirasın gerek gelişim sürecini, gerek taşıdığı maddi ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak önemli bir görev sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemektedir. Çünkü Türk medeniyetinin anlatılması ve genç nesiller tarafından anlaşılması, gelecekte şekillenecek olan kültür çevremiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivallerini yapıyoruz.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ,Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan,Tuva,Yakutistan, Dağıstan ve Hakasya ile akraba topluluklarının katımı ile.
5.Türk Dünyası Belgesel film festivali ve belgesel film yarışması Temasını “TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRKÜN DÜNYAYA BAKIŞ’ı belirleyip,03 ekim 2020 Türkiye- İstanbul da; gösterimler ve Gala ödül törenini yapıp,6 Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde Derece alan Filmlerin gösterimi gerçekleştirilecektir.
Proje ortaklarımız Türkiye’den İstanbul,Niğde Ömer Halisdemir,Gümüşhane ve Yozgat Bozok Üniversiteleri; Azerbaycan’dan Bakü Devlet,Azerbaycan Medeniyet ve ince sanat,Kazakistan’dan Milli El Farabi ,Kırgızistan’dan Kırğızistan Türkiye Manas,Makedonya’dan, Fon,KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri, Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve sanat Enstitüsü ile Kazakistan Jürgenov Milli Sanat Akademisi dir.
Proje destekçilerimiz , Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ,Kültür Daire Başkanlığı, Kültür A.Ş’dir.
Projemize katkı koyan sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı,Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın vakfı, , Azerbaycan Matbuat Şurası, Kırgızistan Han Tangrı vakfı’dır.
TRT Avaz,,TV,Türkmeneli,TV,Kırgızistan-ASİATV,Kazakistan EL ARNA TV,KKTC,BAYRAK RADYO TV, GENÇ TV,Türkiye ort tv,Mercan tv,Aksu tv,Fırat tv,BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecegiz.
Festivalle ilgili Geniş bilgiyi www.turkbelgesel.com sitesinden öğrenip,Müracaatları infğ@turkbelgesel.com veya tdgd16@hotmail.com adresine gönderebilirler. Son müracaat tarihi 20 Ağustos 2020 mesai saati bitimine kadardır.

Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler