Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şurası Muhteşem Geçti

Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şurası Muhteşem Geçti

Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şurası Muhteşem Geçti

Türk dünyası 2. Gazeteciler Şurası 26-29 Mayıs 2015 tarihinde, RF Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da muhteşem geçti. 20 ülkeden 100 Türk gazetecinin katıldığı 3 gün süren şura sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi.

 

Tataristan Cumhurbaşkanı’nın himayesinde, TATMEDİA ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortak organizasyonu, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın katılımı ve katkısı ile Tataristan Gazetecileri ve Türk Dünyası gazetecilerinin katılımı ile yapılan şura; “Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi” ile başladı.

Serginin açılışını; Tataristan Parlamento Başkan Yardımcısı Rinna Ratnikova, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, TDGF Genel Sekreteri Şemsettin Küzeci, Tataristan TATMEDİA Genel Müdür Muavini Nuria Belomoina yaptı.

 

 

Türk Dünyası’ndan 20 Ülkenin katıldığı şurada ayrı ayrı stant açan gazeteciler ülkelerinde çıkan ve kendi gazete, dergi, kitap gibi yayın organlarını sergilediler. Renk cümbüşünün oluştuğu sergi gezenler tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca sergide TİKA, AA, TRT, TRT AVAZ, THY stant açtı.

 

Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurasına Katılım ve katkı koyan Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın vakfı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel başkanı Yılmaz Karaca ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Alanya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Mehmet Ali Dim sergi,yi ilgiyle gezdiler.

 

 

Şura açılışında Tataristan tanıtım filmi beğeseli izlenirken, belgeselci TDGF Genel Başkan Yardımcısı İsmail Kahraman’ın “Eskişehir’den Kazan”a kısa film gösterimi takdir topladı.Açılışta söz alan Kahraman yunusun”Gelin canlar bir olalım Sevelim sevileleim” deyişini söyleyerek şuranıı Türk Dünyası için çok büyük öneme sahip oldugunu bildirdi.

 

 

Açılış konuşmalarından sonra Bilim İnsanları Tataristan Cumhuriyeti’nin Sosyo, Ekonomik, Kültürel yönüyle ilgili çeşitli sunumlarda bulundular.

 

Şuranın öğleden sonraki oturumunda ise, Türkistan, Avrupa ve Türkiye’de “basının yeri ve önemi” konusunda etkinliğe katılanlar bilgilendirildi

 

 

“TÜRK BASINI TECRÜBELERİNİ TATAR BASINI İLE PAYLAŞMALI”

 

Etkinlik daha sonra şura ile devam etti. Şuranın açılışında ilk olarak söz alan Tataristan Parlamento Başkan Yardımcısı Rinma Ratnikova, “Milli meclis adına sizi selamlıyorum” diyerek, şuranın; Tataristan çapında çok önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. “Sergide çeşitli yayınlar gördük ve anladık ki ortak kültürümüz, kitaplarımız, eserlerimiz bizi birleştiriyor, bunu hiçbir zaman unutmayacağız” diyen Ratnikova, “Türk dünyasının birleşmesine büyük katkı sağlayan İsmail Bey Gaspıralı’yı da unutmamak gerekir. Bu fikirler bugün hepimizin hemfikir olduğumuz düşüncelerdir. Yusuf Akçura da aynı şekilde Türk dünyasına önemli katkılar sunan bir isimdir. Bu sene Türk-Tatar gazeteciliğinin 110’uncu yılını kutluyoruz. Bizim için bu tarih çok önemli çünkü Tatar basın-yayın tarihinin oluşumu açısından büyük önem arz ediyor. Sovyet Birliği yıkıldıktan sonra herkes kendi devletini kurma imkanı buldu. Bugün şartlar çok farklı. Basın yayın alanında problemlerimiz yok diyemeyiz tabiî ki sorunlar var. Özellikle Tatar dilinin kullanımına büyük ehemmiyet veriliyor. Cumhuriyetimizde dil, din koruması adına değişik kanunlar bulunmakta olup, bu konulara büyük önem verilmektedir. Türkiye ve Tataristan arasındaki dostluk tanışma, kaynaşma ile daha da artacaktır. Siz bizim için çok kıymetli misafirlersiniz. Başarılarınızı, tecrübelerinizi bizlere aktarmasınız bizim için çok önemlisiniz. Bu nedenle bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Bunun gibi faaliyetler iki cumhuriyet arasındaki dostluğu güçlendirecektir” dedi.

 

TÜM RENKLER BİRARADA

 

Azerbaycan Matbuat Şuras Baş. Emrullah Amaşov ve TDGF Gen.Baş.Menderes Demir

     Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir “Türk dünyasının tüm renklerini bu salonda görmek bizler için çok değerli ve mutluluk vericidir. Bu organizasyon ile Türk dünyası gazetecilerine, Tataristan’ın güzelliklerini, kültürünü tanıtmak, mesleki ve teknik konularda bilgi alışverişi yapmak ve birlikteliğimizi sağlamaktır. Oluşturduğumuz bu birliktelikte elde ettiğimiz değerleri öncelikle yaşadığımız şehrin, ülkenin, Türk Dünyasının ve Dünyanın hizmetine sunmaktır. Bu çalışmaları yaparken ne bir Ülkeye ne bir topluma ne de bir topluluğa karşı değiliz. Muhterem Türk büyüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk’ün yaşadığı tüm coğrafya Misak-i Milli’dir.” Düsturuna uygun olarak çalışmalarımızı temellendirip yine Türk fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de İş’te Birlik” idealine uygun çalışmak, bir diğer Türk fikir adamı Hasan Bey Zerdabi’nin “Gazete Halk İçindir” ilkesine uygun olarak yayın kuruluşlarımızın politikalarını şekillendirmektir.”

 

TURAN DİLMAÇ “TATARİSTAN’IN ÖNEMİ ARTIYOR”

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç da, “Bin yılı aşkın tarihi bulunan güzel Tataristan’a, Kazan’a hoş geldiniz” dedi. Türk dünyasını çok farklı bölgelerinden gelen gazetecilerin buluştuğu şuranın ikincisi için Kazan’ın tercih edilmesinin çok doğru bir seçim olduğunu söyleyen Dilmaç, “Dünyayı takip eden gazeteciler olarak Tataristan’ın son dönemdeki uluslar arası alandaki görünürlülüğünü ne kadar arttırdığının farkındasınızdır diye düşünüyorum. Ev sahipliği yaptığı organizasyonlar ile Tataristan. Hem Rusya’da hem de Dünya da daha da tanınan bir ülke haline geldi.

   Tataristan, Türk dünyası içerisinde de özel bir konuma geliyor zira bunun için tarihi, kültürü ve birikimleri var. Bu kapsamda bir hafta sonra Kazan, Nevruz adlı Türk Halkları Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Şuranın da bu tablonun önemli bir parçasını teşkil ettiğine inanıyorum. Yapılacak çalışmalarda sizlere başarılar diliyorum. Dilleri bir olan Türk gazetecilerin işlerinde ve fikirlerinde de bir olması için burada güzel adımların atılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

   Konuşmaların ardından Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Rusya Fedarasyonu Yetkililerine, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov, Tataristan Parlamento Başkan Yardımcısı Rinma Ratnikova ve Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, TATMEDİA Başkan ve Yetkililerine, Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Başkanı Yılmaz Karaca, TİKA ANADOLU AJANSI, TRT, TRT AVAZ, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Dış Türkler Akraba Topluluğu Başkanlığına, emeği geçenlere ve katılımcı gazetecilere katılım ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

   Daha sonra düzenlenen ödül töreninde organizasyona katkı sunan kurum, kuruluş ve kişilere protokol tarafından ödüller verildi.

 

ŞURADA ÖDÜL ALANLAR

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov

Bu yıl ilk defa Türk Dünyası Üstün Basın Nişanı ihdas edildi. İkinci Şurada bu ödül RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov’a Türk Dünyasına Katkılarından Dolayı verildi.

 

Tataristan Cmhurbaşkanına Türk Dünyas Üstün Basın Nişanını ödülünü Tataristan Türkiye Baş konsolosu Turan Dilmaçla birlikta TDGF Genel başkaın Menderes Demir Tataristan Parlamanto Başkan Yardımcısı Rinma Ratnikova Cumhubaşkanına verilmek üzere taktim edildi.

 

 

 

 

TDGF Genel muhasibi Okan Çalışkan AA Temsilcisi Nedim Kaya’ya ödülünü verdi

 

 

 

210 YILLIK TARİHİ ÜNİVERSİTE

Türk Dünyası Gazetecileri şuranın 2. Gününde Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin 210 yıllık en eski üniversitelerinden olan Tataristan Federal Üniversitesini ziyaret ederek Rektör Volga Region’un Üniversiteyle ilgili sunumunu dinleyip çeşitli sorular sorup üniversite de okuyan 1000 civarındaki öğrencilerle tanıştılar.

 

TÜRK KONSOLOSLUĞUNU ZİYARET

 

     Şura kapsamı içerisinde bir grup gazeteci Tataristan Kazan Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Konsolos Turan Dilmaç’ın Tataristan Cumhuriyeti’ndeki çeşitli Türk yatırımcılar ve Tataristan’ın son yıllardaki gelişmeleri hakkında bilgi edindiler.

 

TÜRK DÜNYASI 2.ÇALIŞTAYINDA PROBLEMLER KONUŞULDU

 

 

     Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası kapsamında yapılan 2. Çalıştayda Türk Dünyası’nın değişik bölgelerinden gelen medya mensupları problemlerini konuşurken çözüm önerileri ve yollarını tek tek söz alarak dile getirdiler. Tüm bölgelerden gelen gazetecilerin dil olarak bir iki istisnanın dışında Türkiye Türkçesi ile anlaştıkları görüldü.

 

Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurasında 2.günde yapılan çalıştay da tüm delegelerin

 

 

 

deklarasyona teklifleri tek tek incelenerek Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şurası Kazan Deklarasyonu oluşturuldu. Kazan deklarasyonunun başlık dahil tüm maddeleri şuraya katılan gazeteclerin oylarıyla ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.

                   TDGF Yönetimi Deklarasyonu açıklarken

26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, Tataristan TATMEDIA, Tataristan Gazeteciler Birliği ile Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği; Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Toplulukları ile Avrupa’dan gelen toplam 20 ülkeden 100 gazetecinin katılımıyla düzenlenen “2.TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞÛRASI’NA katılan delegeler tarafından aşağıda yazılı 13 maddeden oluşan KAZAN DEKLARASYONU kabul edilmiştir:        Kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi ve desteklerin sürdürülmesi; Milli konularda yayın yapan basın yayın organları ile gazetecilerin etik değerlere saygı göstermesi; Sadece bayram ve benzeri festival ve etkinliklerde değil genel olarak tüm milli sorunların yansıtılması için gazetecilere, medya kurumlarına teklifte bulunulması.        19-22 Mart 2014 yılı “Eskişehir Deklarasyonu’nda kabul edilen; Türk dünyası ile ilgili ekonomik, kültürel, sosyal, siyasi tüm resmi ve özel etkinlikleri, faaliyetleri sürekli izleyecek, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunacak ve toplanan haberler içinden seçilecek önemli etkinlikleri tüm dünyaya duyuracak

     Türk Dünyasını ilgilendiren çeşitli konularda projelerin hazırlandığı, görüntülü, sesli ve yazılı araştırmalardan oluşan dokümantasyon merkezinde toplanan ve üretilen bilgilerin, programların, belgesellerin, haber, dizi yazı ve araştırmaların Türk Devletleri ve  Özerk Cumhuriyetleri’ndeki ilgili kişi ve kurumlara, yazılı, sesli ve görüntülü medya kurumlarına servis edileceği, 

       Türk Dünyası Haber Portalı”nın kurulması için ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunulmasına, somut adımlar atılmasına; Anadolu Ajansı ve T.C Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile TİKA ve T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan kuruluş aşamasında destek olmalarının talep edilmesine; bu çerçevede yurtiçi ve yurtdışında Türk Dünyası’na yönelik çalışma yapan resmi ve özel kurumlar, STK’lar ve Strateji Merkezlerini bir platform etrafında bir araya gelmelerini sağlayarak düzeni `İstişare Toplantıları’nın yapılmasına; bu ve benzeri çalışmalarda, kaynakların verimli kullanılması noktasında tavsiyede bulunulması önerilmiştir.        Anadolu Ajansı’nın inisiyatifi ile hazırlanmakta olan `Türk Dünyası Haber Paketi`nin gerek geliştirme, gerekse dağıtım surecinde desteklenmesi, bu pakete bağlı eğitim, haber üretimi, haber aboneliği gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun aktif rol alması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.        TRT kanallarından TRT AVAZ öncelikli olmak üzere TRT1, TRT COCUK, TRT MUZIK kanallarının Tataristan’da kablolu yayın ağına dahil edilmesi için Tat Medya ve TNV Televizyonu ile görüşmeler yapması tavsiye edilecektir.         Tat Media ve TNV Televizyonu ile daha önce yapılmış olan karşılıklı protokollerin yenilenerek işbirliği çalışmalarının artırılması, ülkelerarası dizi, çizgi film, film, belgesel, müzik programlarının değişimi ve bunların başta TRT AVAZ kanalı olmak üzere diğer TRT kanallarında yayınlanması ve ayni şekilde TRT’den verilen programların da basta R.F. Tataristan Cumhuriyeti olmak üzere Rusya Federasyonu kanallarında yayınlanması noktasında yapılacak tüm girişimler izlenecek ve desteklenecektir.          Başta Moskova olmak üzere R.F. Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da TRT temsilcilik bürolarının açılması talebinin yetkililere iletilmesi kararlaştırılmıştır.          T.C Başbakanlık Basın İlan Kurumu ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından Türkiye sınırları içinde verilen basınyayın desteğinin eşit olarak yurt dışında yayın yapan kuruluşlara da verilmesi noktasında girişimlerde bulunulması, T.C Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan yurtdışı ihale duyurularının yurt dışındaki standart ve kriterlere uygun basın-yayın kuruluşlarına da reklam olarak verilmesi: Basın İlan Kurumu içerisinde Dış Türkler ve Akraba Topluluklar birimi kurularak ek maddi ilan desteğinden faydalandırılması ve Basın İlan Kurumu’nun mevcut yönetmenliğinin de bu çerçevede değiştirilmesi noktasında ilgili resmi kurumlarla temasa geçilmesi önerilmiştir.        Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları bünyesindeki üniversitelerin İletişim Fakülteleri’nde okuyan öğrencilere Türk halklarına yönelik haber ve bilgilerin paylaşılması noktasında çeşitli kurslar düzenlenmesi için girişimlerde bulunulmasına; medya ile ilgili STK’lar arasında karşılıklı işbirliklerinin ve bilgi alışverişinin artırılmasına; kültür, turizm, ekonomi ve folklorik değerlerin tanıtımına yönelik etkinliklerin yapılmasının teşvik edilmesi önerilmiştir.        Türk dünyasında medyaya yönelik sansürün son bulması, medya mensuplarının haber yapma hak ve mahremiyeti ve ifade özgürlüğünün korunması için tüm kamuoyunun her türlü iletişim vasıtalarıyla bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik çabaların desteklenmesi önerilmiştir.        Çeşitli ülke ve bölgelerde kayıp, ya da haber alınamayan veya tutuklu bulunan meslektaşlarımızın yasal durumları, yaşam koşulları ve diğer sorunlarının tespiti ve çözüm bulunması ve ilgili kurumlarla görüşülmesi için “Şura Sekretaryası” bünyesinde bir “Türk Dünyası Basın Araştırma Komisyonu’nun kurulması önerilmiştir.        Türk Dünyası gençlerini ve akraba topluluklarını kaynaştıracak bilgi ve belgelerin paylaşılması için sosyal medya projesinin desteklenmesi önerilmiştir.        Türk Devlet ve Toplulukları arasında ortak iletişim dili olarak “Türkiye Türkçesi” kullanılması önerilmiştir. Türk dünyasının tarih ve kültür merkezlerinden biri olan Kazan’ın güzelliğinden ilham alarak, Türk Dünyası medya mensuplarının bulundukları ülkelerde; evrensel insan haklarının savunulması, bölge ve dünya barışına katkı sunulması, sorunlu bölgelerde huzur ve istikrarın sağlanması, terörün önlenmesi; medyada nefret ve düşmanlık söylemlerine son verilerek, Volga’nın suyu gibi berrak, temiz ve saf duygularla halklar arasında sevgi ve barış dilinin teşvik edilmesi arzusuyla işbu “Kazan Deklarasyonu”  imzalanarak tüm D

ünya kamuoyuna duyurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. II. Türk Dünyası Gazeteciler Şurasının hayata geçirilmesinde katkı ve katılımda bulunan; Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Tataristan TNV Televizyonu Türk Dünyası Belediyeler Birliği T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı TİKA Türk Havayolları Azerbaycan Matbaat Şurası TRT Anadolu Ajansı TRT AVAZ Tatar Inform Haber Ajansı’na  Teşekkür ederiz 2.TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞURASI DELEGASYONU .28 Mayıs 2015 Kazan-RF Tataristan Cumhuriyeti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler