6.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİNE REKOR KATILIM 226 FİLM MÜRACAT ETTİ

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun öncülüğünde yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin altıncısına rekor katılım. Türk Dünyasının tüm bölgelerinden Film müracaat etti.

6.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİNE REKOR KATILIM 226 FİLM MÜRACAT ETTİ

Türkiye başta olmak üzere yedi Türk Cumhuriyeti, Özerk Türk Cumhuriyetleri Türk ve Akraba topluluklarından katılımların olduğu Festivalin yarışması Öğrenci ve Profesyonel olmak üzere iki bölüm şeklinde yapılıyor. Bu yılki Festivalin teması " Dünya Dili Türkçe " Festivale gelen 226 Filmden 95 film tema ve şartnameye uygun olarak yarışmaya giriyor. Yarışmaya katılan filmler Festivalin proje ortağı olan üniversitelerden oluşan Radyo TV ve Sinema bölümü öğretim üyeleri tarafından izlenecek. 12 Öğrenci 12 Profesyonel olmak üzere 24 film finalist film olarak değerlendirilecek bu filmler arasında ilk üç profesyonel ve öğrenci filmlerinden 2021 yılı Türk Dünyası en iyi öğrenci ve profesyonel filmi ile en iyi ikinci ve üçüncü filmler seçilecek. Ayrıca dört özel ödülde yarışmaya katılan filmler arasından tespit edilecek.

Ödüller ve Gösterimi yapılacak filmler Türkiye’de 2021 yılı Ekim ayının içerisinde yapılacak gala ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Yine film gösterimleri Proje ortağımız üniversite ve Sinemalarda gösterilecek.

Festivale katılan filmlerden oluşan Film seçkisi Türkiye’den sonra, "Dünya Dili Türkçe”  9 Ülke 9 şehir 1 Festival sloganı ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Makedonya, Kosova, Macaristan, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gösterime çıkacak.

Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler