7.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILIYOR

MÜRACAATLAR BAŞLADI SON MÜRACAAT 30 AGUSTAT 2022

7.TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILIYOR

  1. BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILIYOR

 

MÜRACAATLAR BAŞLADI SON MÜRACAAT 30 AGUSTAT 2022

 

Profesyonel ve Öğrenci kategoride yapılacak olan “7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve yarışmasının” bu yıl ki teması Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı olarak belirlendi. Dereceye giren Filmler “Fikirde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 Festivalsloganı ile dokuz farklı ülkede gösterilecek. 

 

   Tertip komitesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı ”Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin,basın kuruluşlerı proje ortaklığı ve destekleri ile 7.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması gerçekleşiyor.

TÜRK DÜNYASI 2022 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR.

Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde gerçekleşecek Festival ve Yarışmaya müracaatlar başlamış olup son başvuru tarihi 30 Ağustos 2022’dir.

Festival düzenleme kurulu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz.Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdandır.

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi/tanınması her geçen gün değişen-dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır.Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmaları yapılmakta.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile.7.Türk Dünyası Belgesel film festivali ve yarışmasının  Gala ödül töreni Türkiye de yapılacak.Akabinde 7.Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde derece alan Filmlerin gösterimleri amaçlıyoruz.

Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul Üniversitesi,Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi,Osmaniye Kork Ata Üniversitesi,Karabük Üniversitesi  ve Yozgat Bozok Üniversitesi.Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Üniversitelesr,Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi,Jurganov adına Sanat Akademisi,Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi,Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri ve Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü,Özbekistan Gazetecilik ve kitle iletişim Üniversiteleridir.

Festival destekçilerimiz; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Siema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü dür.

Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları;SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Azerbaycan Matbuat Şurası, Kazakistan Türk Medeniyetleri Vafı,Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır.

TRT Avaz TV, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecektir.

Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinden ögrenilip,müracaatlar info@turkbelgesel.com  adresi üzerinden yapılmaktadır.

 

 

Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler