II. TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Konuyla ilgili sanatçı, akademisyen ve bilim insanlarının bir araya gelerek nitelikli bilgi üretimi ve Türk Dünyasında ortak projeler zemini hazırlanmasını amaçlayan sempozyuma Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Altunhisar Belediyesi, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği doğrudan destek verdi.

II. TÜRK DÜNYASI İLETİŞİM VE SANAT SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Üniversitemizin yanı sıra Türkiye’den Yozgat Bozok Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Azerbaycan’dan Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi ve Jurganov Sanat Akademisi, Kırgızistan'dan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Özbekistan’dan Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi, Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü, Makedonya’dan Avrupa Amerikan Fon Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Yakın Doğu Üniversitesi'nin paydaş olduğu sempozyum 12-14 Mayıs tarihleri arasında Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden katılımcıların yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan ve KKTC'den katılımcıların yüz yüze katılım gerçekleştirdiği sempozyuma gönderilen 100'ün üzerinde bildiriden 73 tanesi sözlü sunulmak üzere kabul edildi. Kongre ve Kültür Merkezi'nde üç salonda eşzamanlı gerçekleştirilen oturumlara öğrenciler ve davetliler yoğun ilgi gösterdi.

  1. 12 Mayıs 2022 Perşembe günü Üniversitemiz İletişim Fakültesi'nde öğrencilerin hazırladığı resim ve tasarım sergisinin açılışıyla başladı. Sergi açılışına Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şerife Türkeş'in yanı sıra yurtiçi ve yurt dışından sempozyum katılımcıları, İletişim Fakültesi akademik ve idari personeli, basın mensupları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, gerçekleştirilen bilimsel etkinliğin son derece önemli ve yararlı bir etkinlik olduğunu belirterek "Üniversitemizin Türk Dünyası bağlamında dikkate değer bir hassasiyete sahip olduğu şimdiye kadar ortaya koyduğumuz somut verilerle belirgin şekilde görülmektedir. Birçok çevrede Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin Türk Dünyası eksenli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ve Türk Dünyasına yönelik çalışmaları biliniyor ve konuşuluyor. Üniversitemiz bugüne kadar yaptığı bu çalışmalarla Türk Dünyası'na önemli hizmetler etmiş, birçok alanda ciddi katkılar sağlamıştır. Bu durum hiç şüphesiz Üniversitemiz açısından son derece memnuniyet vericidir. Bugün buradaki sergi açılışıyla bir yenisini başlattığımız Türk Dünyasına yönelik etkinliklerimiz artarak devam edecek ve daha iyi bir noktaya ulaşacaktır. Başka bir programa katılması gerektiğinden bu sergi açılışında bulunamayan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu'nun özellikle belirtmemi istediği önemli hususlardan biri de budur. Rektörümüz, bundan sonra da Üniversitemizin Türk Dünyasındaki bilinirliğini ve saygınlığını sürdürecek ve aynı soya, kültüre, dile, dine sahip olduğumuz kardeşlerimizle aramızdaki bağları güçlendirmeye katkı sağlayacak birçok etkinlik gerçekleştirmeye devam edeceğimizi siz değerli davetlilere özellikle iletmemi istedi" diye konuştu.       

Sergi açılışından sonra Sempozyuma yurt dışından gelen katılımcılardan bir grup Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu'yu makamında ziyaret etti. Her ülkeden bir temsilcinin yer aldığı makam ziyaretinde, Rektörümüz misafirlerle tek tek ilgilenerek sohbet etti.   

Sempozyumun açılış töreni aynı gün saat 14.00'te Fen Edebiyat Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hamdi Doğan, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Taciroğlu, Altunhisar Belediye Başkanı Vedat Kirazcı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Dekanlar, Müdürler, akademisyenler, basın mensupları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, İletişim Fakültesi olarak böylesine önemli bir etkinliği gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, iletişimin ve sanatın toplum üzerindeki etkisinden ve buna yönelik oldukça kapsamlı bir bilimsel etkinlik gerçekleştirmenin önemine değindi. Farklı Türk Cumhuriyetlerinden katılan misafirler aracılığıyla Türk Dünyası'na hizmet etmenin ve katkı sağlamanın verdiği hazzı bariz şekilde gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Ziya Avşar,  sempozyuma destek veren tüm kurumlara, organizasyonun gerçekleştirilmesinde görev alan İletişim Fakültesi akademik ve idari personeli ile öğrencilere teşekkür etti.  Serği Açılışı (Büyük)

Serği Açılışı (Büyük)

Kazakistan,Kırgızistan ve Türkiyeden Katılımcılar (Büyük)

Kazakistan,Kırgızistan ve Türkiyeden Katılımcılar (Büyük)

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu (Büyük)

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu (Büyük)

Sempozyum Düzenleme Kurulu (Büyük)

Sempozyum Düzenleme Kurulu (Büyük)

Sempozyum Katılımcıları toplu halde (Büyük)

Sempozyum Katılımcıları toplu halde (Büyük)

Sempozyum Açılışı (Büyük)

Sempozyum Açılışı (Büyük)Facebook Yorumları
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.

Popüler Kelimeler